inauguracja roku 2020 2021 110 20201027 1648379663Z dużym ograniczeniem oraz w pełnym reżimie sanitarnym, w piątek 23 października odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach. Z racji wszechobecnej pandemii i wielu obostrzeń, w tym roku wydarzenie to wyglądało zupełnie inaczej. Tegoroczna działalność GOK z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i rządowe obostrzenia została bardzo mocno ograniczona, co wyraźnie przełożyło się na ilość imprez.

 

Jednak pomimo wielu niedogodności i utrudnień, w okresie wakacyjnym udało się nam rozpocząć realizację dwóch projektów edukacyjno-kulturalnych „Filmowe gminne opowieści” i „Wyśpiewana tradycja”, które były tematem piątkowego wydarzenia.

Pierwszą grupą uczestników spotkania, były dzieci i młodzież, biorąca udział w projekcie „Filmowe Gminne Opowieści”. Na scenie koordynator projektu, pani Agata Hofelmajer-Roś zaprezentowała krótki film, który był efektem finalnym pracy młodych twórców filmowych. Film pokazujący Koło Gospodyń Wiejskich z Góry Siewierskiej spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem zebranych gości. Sami uczestnicy widzieli go po raz pierwszy. Wszystkie kadry były wykonane osobiście i samodzielnie przecz uczestników warsztatów. Po oficjalnej premierze, młodzi twórcy mogli podzielić się z publicznością swoimi wrażeniami i wspomnieniami z udziału w projekcie oraz poznać siebie nawzajem. Do tej pory uczestnicy widzieli się tylko przez komunikatory on-line, gdyż cały projekt był realizowany poprzez warsztaty prowadzone przez Ewę Borysewicz w sieci. Dla wszystkich dzieci GOK przygotował pamiątkowe podarunki w ramach podziękowania za udział w projekcie. Mali filmowcy otrzymali praksinoskopy, które wraz z początkiem kinematografii, służyły do tworzenia prostych animacji poklatkowych. Z pewnością w młodych twórcach rozbudzą ich filmowe talenty.

Druga część piątkowego spotkania, była poświęcona podsumowaniu działań w ramach projektu „Wyśpiewana tradycja – zespoły śpiewacze zagłębia dąbrowskiego”. Na scenie, w krótkiej prezentacji, odpowiedzialna za całokształt działań pani Agata Hofelmajer -Roś, przybliżyła zebranym stronę internetową będącą repozytorium wiedzy oraz informacji o zespołach z gminy Psary. Na stornie www.zespolyspiewacze.pl, oprócz informacji i historii zespołów, znalazły się zdjęcia, w tym fotografie archiwalne, materiały edukacyjne dla dzieci i nauczycieli, zapisy nutowe utworów oraz pliki muzyczne do pobrania. Strona jest również opracowana i przygotowana pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Podczas podsumowania na scenie pojawili się przedstawiciele zespołów biorących udział w projekcie, którzy podzielili się z zebranymi gośćmi swoimi wrażeniami z udziału w projekcie. Na zakończenie każdy z przedstawicieli zespołu otrzymał z rąk wójta Tomasza Sadłonia oraz radnej Krystyny Kluszczyk słodkie upominki i pamiątkowe prezenty. Z kolei Dyrektor GOK Anna Nagły, będąca pomysłodawczynią projektu, wręczyła na ręce wójta, pamiątkową ramkę ze zdjęciami wszystkich 9 zespołów śpiewaczych z gminy Psary, które brały udział w specjalnej sesji zdjęciowej w ramach projektu. Będąc w fazie końcowej realizacji projektu, kierujemy gorące podziękowania zespołom oraz instruktorom muzycznym, którzy z wielkim zaangażowaniem przyczynili się do realizacji tego projektu.

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia ilość zaproszonych gości musiała być ograniczona, jednak wszyscy zainteresowani mogli i mogą nadal obejrzeć transmisję z tego wydarzenia on-line na Facebooku GOKu.

W dobie wszechobecnej pandemii realizacja, aż dwóch inicjatyw w tak trudnym okresie, nie była najłatwiejszym zadaniem. Wszystkie działania, w obydwu projektach musiały zostać przeniesione do sieci. Rekrutacja, jak i same warsztaty odbywały się w sieci. Przygotowania i opracowanie materiałów do stworzenia filmu czy strony internetowej wymagało wielu godzin wspólnej pracy i wielotorowych działań ze strony pracowników GOK. Wszystkim pracownikom GOK składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie oraz pełen profesjonalizm włożony realizację projektów.

GALERIA ZDJĘĆ