Bez tytułuW listopadzie zakończyła się realizacja projektu “Wyśpiewana tradycja” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci”.

Wszystkie działania odbywające się w ramach projektu: szkolenia, nagrania, zbieranie materiałów fotograficznych, spotkania z ekspertami i sesje fotograficzne miały na celu przygotowanie materiału merytorycznego o 9 zespołach śpiewaczych z gminy Psary, który tworzy stronę internetową zespolyspiewacze.pl

 

Dzięki stronie internetowej, każda osoba chcąca dowiedzieć się czegoś o kulturze i tradycji wykonywania pieśni regionalnych w Zagłębiu Dąbrowskim, będzie mogła w wolnym dostępie skorzystać z materiałów znajdujących się w repozytorium cyfrowym. Projekt przyczynił się dzięki temu do stworzenia ogólnodostępnego portalu wiedzy o zespołach śpiewaczych z tego regionu Polski.

Do stworzenia strony zostali zaproszeni twórcy: Jan Piechota, niezależny grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Paweł Marynowski programista portalu abc.tychy.pl
Strona podzielona jest na 2 duże działy: informacje merytoryczne o zespołach oraz materiały edukacyjne przygotowane na ich bazie kierowane do nauczycieli i edukatorów prowadzących zajęcia z zakresu edukacji regionalnej.

Informacje o zespołach możemy podzielić na kilka podgrup:
-historia zespołów: na stronie umieszczona jest zarówno w wersji audio oraz jako tekst. Została przygotowana przez dr hab. Magdalenę Szyndler, prof. UŚ, dyrektorkę Instytutu Sztuk Muzycznych w Cieszynie. Badaczka w opisie umieściła historię powstania zespołu, jego repertuar oraz cechy i charakter wykonań wraz z wyliczeniem dokonań artystycznych i działalności scenicznej
-galeria fotograficzna: zawiera zarówno współczesne zdjęcie wykonane przez fotografa Michała Jędrzejowskiego w ramach projektu, jak i archiwalne, zdigitalizowane przez Fundację Kultura Obrazu pamiątkowe fotografie będące w posiadaniu członkiń i członków zespołów
-notacje nutowe i teksty pieśni: na stronie są dostępne dwa wybrane w czasie rozmów z ekspertami utworyz bieżącego repertuaru danego zespołu, utwory można też pobrać i odsłuchać. Prawie wszystkie były wykonywane i rejestrowane na nowo w ramach projektu w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach, które dysponuje profesjonalną akustyką.

Edukacja:
Strona zespolyspiewacze.pl ma być też źródłem materiałów do edukacji regionalnej o ruchu śpiewaczym na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Będzie to możliwe dzięki umieszczeniu na niej dedykowanej zakładki - Edukacja. Znajduje się w niej 10 scenariuszy lekcji zawierających: propozycję zajęć, materiały audio i wideo. Wszystko dostępne na wolnych licencjach.
Ważną częścią opracowywania treści jest też kwestia jej dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Strona została dostosowana do podstawowych standardów dostępności, tak, by specjalistyczne czytniki mogły przetwarzać jej treść. Wszystkie materiały wideo są również dostępne w wersji z audiodeskrypcją i napisami.

Strona zespolyspiewacze.pl została stworzona z myślą, by do jej zasobów dołączać mogły kolejne zespoły. W tym celu należy wysłać zdjęcie zespołu i jego krótką historię na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Po opracowaniu otrzymanego materiału zostanie on umieszczony na głównej stronie w zakładce „Inne zespoły”.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary bardzo dziękuje wszystkim osobom realizującym projekt “Wyśpiewana tradycja - zespoły śpiewacze Zagłębia Dąbrowskiego”.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.