soeckie mikoajki w preczowie 17 20191210 11060344358 grudnia o godz 17:00 w Ośrodku Kultury w Preczowie, odbyło się już kolejne spotkanie ze św Mikołajem, którego organizatorami byli : GOK, sołtys Wojciech Kamecki, radny Jarosław Nowak i OSP Preczów. Tym razem forma naszego spotkania była nieco inna niż w poprzednich latach, gościliśmy Pipka i Psotkę elfy św Mikołaja, które wspaniale bawiły się z licznie zgromadzonymi dziećmi i ich rodzicami, było mnóstwo zabawy, śmiechu i przytulania. Po skończonych zabawach na głośne zaproszenie wszystkich dzieci przybył św Mikołaj, który dla każdego dziecka miał słodki upominek. Sponsorem tego radosnego wydarzenia jak co roku jest firma MILES, która zawsze pamięta o najmłodszych mieszkańcach sołectwa Preczów oraz GOK Gminy Psary. Dziękujemy bardzo wszystkim którzy tak licznie przybywają na nasze spotkania i zapraszamy za rok. GALERIA ZDJĘĆ

BARBÓRKA Psary 04 12 20194 grudnia 2019 uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. Św Piotra i Pawła celebrowaną przez Notariusza Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu Księdza Marcina Krzeszaka oraz Proboszcza parafii Psary- księdza Jana Piekarskiego rozpoczęto tegoroczne obchody Górniczego Święta w Gminie Psary. Podczas mszy świętej w asyście górniczych sztandarów i orkiestry górniczej wspominano wszystkich górników z sołectw Gminy Psary, którzy zginęli na posterunkach pracy w kopalniach węgla kamiennego. Obecnym na mszy górnikom i ich rodzinom księża celebranci złożyli serdeczne życzenia zdrowia i łaskawej opieki swojej patronki – Świętej Barbary.

lodowa kraina w cusie 2 20191209 1705977581Trwając w nastroju i klimacie Mikołajkowym, 7 grudnia, CUS Strzyżowice zaprosił milusińskich na przepiękną baśń „Lodowa Kraina”, którą zaprezentowali artyści z Krakowa. Barwa opowieść o dwóch siostrach Annie i Elzie, Kristoferze, bałwanku Olafie i wielkiej sile i i mocy miłości, zachwyciła wszystkich widzów zgromadzonych w sali widowiskowej. Jak zawsze spektakl miał charakter interaktywnej zabawy z publicznością. Dzieciaki chętnie odpowiadały na propozycje aktorów do wspólnej gry scenicznej. „Lodowa Kraina” była kolejnym przedstawieniem zrealizowanym wspólnie z grupą artystyczną z Krakowa. W przyszłym roku, CUS Strzyżowice także planuje kolejne piękne widowiska dla dzieci, na które już dziś serdecznie zapraszamy. GALERIA ZDJĘĆ

gminne mikoajki w dbiu 22 20191209 2099011909Jak co roku z początkiem grudnia gmina Psary zamienia się w mikołajkowe centrum zabawy i rozrywki. 6 grudnia w ośrodku kultury w Dąbiu odbyły się tradycyjne gminne mikołajki, organizowane specjalnie dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Wspólna zabawa rozpoczęła się od popisowego występu akrobatycznego w wykonaniu sióstr Martyny i Natalii Frączek. Duet młodych akrobatek przedstawił bardzo ciekawy i emocjonujący układ, który zachwycił młodych widzów. Zwieńczeniem mikołajkowego popołudnia był interaktywny spektakl teatralnych, w którym głównie bohaterowie Elf i Śnieżynka usiłowali dodzwonić się do św. Mikołaja, który jeszcze nie wyruszył do fabryki zabawek.

sebastian bielak 1 20191128 126536063526 listopada w Ośrodku Kultury w Strzyżowicach odbyło się spotkanie Klubu Seniora Podróżnika i mieszkańców Gminy Psary z podróżnikiem i globtroterem Sebastianem Bielakiem. Przedstawiona przez niego prelekcja, zilustrowana kilkuset zdjęciami dotyczyła fauny, flory, kultury, zwyczajów, religii i codziennego życia mieszkańców greckiej wyspy Thassos. Spotkanie zgromadziło kilkudziesięciu mieszkańców naszej gminy, którzy z zaciekawieniem słuchali opowieści podróżnika i oglądali tą dziką, grecką wyspę na slajdach.

Było to już kolejne spotkanie podróżnicze Sebastiana Bielaka w naszej gminie. Dwa lata temu gościł w Ośrodku Kultury w Sarnowie, gdzie dzielił się z zebranymi swoimi wrażeniami z kilkumiesięcznej wyprawy na Alaskę. GALERIA ZDJĘC!

kot w butach 1 20191125 195764983222 listopada Ośrodek Kultury w Sarnowie gościł grupę teatralną KRAK - ART. Tym razem artyści przenieśli najmłodszych widzów w bajkową atmosferę ,,Kota w butach,,. Wzruszającej opowieści o pięknej przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem. Wspaniała scenografia, muzyka i kostiumy, a także interaktywny charakter przedstawienia, w którym najmłodsi widzowie brali czynny udział, sprawił, że można się było poczuć jak w prawdziwym świecie głównych bohaterów. GALERIA ZDJĘĆ

ksiezniczka czardasza 8 20191125 198760286923 listopada na scenie CUS Strzyżowice artyści scen operowych i operetkowych Śląska i Zagłębia przestawili publiczności operetkę „Księżniczka Czardasza”.  Jest to jedna z najpopularniejszych operetek na świecie, będąca dziełem życia węgierskiego kompozytora Imre Kálmána. Powstała w 1915 roku i niedługo potem zdobyła serca wiedeńskiej publiczności.  Fabułę operetki można krótko streścić w kilku zdaniach. Bohaterowie sztuki nie mogą być razem, bo pochodzą z różnych klas społecznych. Poza tym „On” jest już zaręczony z hrabianką Stasi, którą poprosił o rękę w latach swojej młodości. Wszystkie mniej lub bardziej zabawne perypetie postaci zmierzają do szczęśliwego finału.

ksiazka okladkaAkademia Filmowa - listopad/ klasy I-III

Kim jest Lasse, a kim jest Maja, kto jest podejrzany, a kto jest niewinny, co to znaczy, że pozory mylą, a może myślą?

Po, co filmowcom green-screen i dlaczego robi się filmy na podstawie książek?

O tym wszystkim rozmawialiśmy z uczniami na spotkaniach filmowych dla klas I-III ze szkół podstawowych w Strzyżowicach, Sarnowie i Gródkowie przy okazji śledzenia przygód w filmie "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby".

Kto chce być detektywem musi koniecznie przeczytać książki o ich przygodach.

Do zobaczenia w grudniu na filmie "Małpia afera"!!!

Resized 20191109 100559 6829PRACOWNIA EDUKACJI ŻYWEJ - prezentujemy Wam relację z ostatniej wyprawy do lasu. Autorem jest Marek, nasz edukator prowadzący zajęcia." Jeśli chodzi o zajęcia w zeszłą sobotę, to uczestników było troje. Doborowe towarzystwo 😁.
Początek był nie łatwy, bo rano mocno padało i dopiero tuż przed 9 się wypogodziło. Plan był taki, żeby na wyprawie znaleźć i zacząć budować szałas, ale w związku z ilością dzieciaków i mokrym podłożem, plan uległ zmianie.

Znaleźliśmy bardzo ciekawe miejsca, zwalony pień, w którym ucztę miał dzięcioł. Pod pociętymi konarami drzew znaleźliśmy mnóstwo dżdżownic, a także, co ciekawe pająków, które udało się obserwować z bliska w pojemnikach na owady. Nauczyliśmy się jak robić deszcz, potrząsanie drzewem tuż po deszczu daje sporo zabawy. Udało się wspiąć na drzewo. Znaleźliśmy świetne miejsce na zrobienie huśtawki.

plakat stop klatka a4 v 2 do internetuW ramach listopadowych zajęć poznajemy teatr cieni i uczymy się opowiadać historie z naszego życia.

Na ostatnich zajęciach próbowaliśmy napisać krótkie scenariusze naszych filmów na podstawie ważnych dla nas wydarzeń z minionego tygodnia.

Maja opowiadała o tym, że czyta właśnie książkę "Magiczne drzewo", Bartek, Iwo i Pola byli w kinie, a Ania odiwedziła papugarnię. Stąd właśnie w naszych przedstawieniach pojawili się różni bohaterowie: papuga, drzewo, bizon i miejsca: las i kino.

Filmy możecie zobaczyć TUTAJ.