festyn nocy witojakiej 55 20210624 155973669319 czerwca na stadionie LKS „Błyskawica” Preczów odbył się festyn z okazji Nocy Świętojańskiej, który swoim programem nawiązywał do tradycji corocznego Świętojańskiego Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych.

W tym roku wyjątkowo, wydarzenie miało formę muzycznego spotkania zespołów, a nie festiwalu piosenki, co było spowodowane wielomiesięczną pandemią i brakiem możliwości odbywania regularnych prób przez zespoły śpiewacze.

 

Sobotnie popołudnie rozpoczęło się od uhonorowania laureatów konkursu poetyckiego „Wiersz dla Mamy”, którzy z rąk Wójta Gminy Psary Tomasza Sadłonia odebrali dyplomy i nagrody. Trzech laureatów Marysia Pęczek, Ania Sarecka oraz Aleksander Krochmal zaprezentowali publiczności swoje wiersze dla mam, za które otrzymali gromkie brawa od publiczności.

Muzyczne prezentacje rozpoczął na scenie Zespół OD-DO z Preczowa, który otworzył festyn wiązanką skocznych i melodyjnych utworów. W dalszej części spotkania, swoje występy, zaprezentowały zespoły: "Kapela”Gródków”, "Dąbie", "Górzanie”, „Tęcza” i muzykujące małżeństwo Sławomira i Waldemar Sobierajowie.

Na zaproszenie Dyrektora GOK tegoroczny festyn, umiliły występy zaproszonych gościnnie zespołów. Uczestnicy mieli więc okazję posłuchać piosenek w wykonaniu zespołów :„Bobrowczanie”, Zespołu „Karolinki”, „Toporowianek” i „Bzowian”.

Po części muzycznej festynu odbył się tradycyjny przemarsz nad rzekę i puszczanie wianków, które poprzedził barwny, muzykujący korowód.

Na zakończenie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek świętojański, które przygotowywały zespoły i lokalne koła gospodyń wiejskich. Jury w składzie Mirella Barańska-Sorn – Sekretarz gminy, Jarosław Nowak - Radny sołectwa Preczów i Bartłomiej Pałęga – Członek Rady Sołeckiej Preczowa zdecydowało o przyznaniu trzech równorzędnych pierwszych miejsc dla wianków wykonanych przez KGW Preczów, Zespół „Dąbie” i Zespół „Strzyżowiczanie”.

Sporo atrakcji czekało także najmłodszych uczestników festynu, którym animatorki z GOK zaproponowały wiele zabaw artystycznych. Miłośników lokalnej kuchni skusić mogła pyszna pajda chleba z świeżym smalcem i ogórkiem kiszonym, przygotowana przez gospodynie KGW Preczów oraz grilowane pyszności z ogródka gastronomicznego.