Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

3 lutego na sali widowiskowej w Ośrodku Kultury w Strzyżowicach młodzież z klas VIII szkół podstawowych gminy Psary miała okazję uczestniczyć w pokazie filmu "Poranki, kiedy wracamy do domów".

Film poprzedzony był prelekcją dwóch z 4 twórców - Piotra Grudniaka oraz Bartosza Piątka, a po seansie młodzież miała okazję wziąć udział w dyskusji z psycholożką Magdaleną Kukułą. Rozmowa dotyczyła tego jak rozpoznać depresję oraz gdzie można się zgłosić po pomoc jeśli na nią zachorujemy.

Film krótkometrażowy "Poranki, kiedy wracamy do domów" został stworzony przez Kolektyw Kuzyni, który tworzą Piotr Grudniak, Bartosz Piątek, Marcin Grudniak i Tymoteusz Piątek. Ten filmowy projekt jest opowieścią o radzeniu sobie z traumą i poczuciem winy, a przede wszystkim – zagubieniu w pierwszych momentach dorosłości. To refleksyjna, rozgrywająca się na dwóch płaszczyznach czasowych historia, która pomaga nam lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Żaden z twórców należących do kolektywu kuzyni nie ukończył szkoły filmowej, ani nie posiada wykształcenia filmowego i co niezwykłe w filmie tego w ogóle nie widać, profesjonalizm, talenty i zainteresowania około filmowe twórców dały podwaliny do stworzenia dzieła wielowymiarowego. Sami artyści mówią, że wiele zawdzięczają świetnej muzyce, którą skomponował dla nich Filip Żółtowski - muzyk młodego pokolenia zdobywający coraz większe uznanie na scenie jazzowej.

Było to jedno z pierwszych wydarzeń łączących sztukę z dbaniem o dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży w gminie Psary, ale jak mówi dyrektor GOK Gminy Psary Lidia Ściwiarska nie ostatnie: - Takie wydarzenia kulturalne jak pokaz filmu "Poranki, kiedy wracamy do domu" są niezwykle ważne ponieważ dzięki nim mamy okazję trafić do młodzieży, która potrzebuje pomocy, a boi się o nią poprosić z różnych względów. Nasz ośrodek jeszcze w tym roku kulturalnym planuje przeprowadzenie kolejnych inicjatyw, które będą poprzez kulturę i sztukę dbały o dobrostan psychiczny.

 

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!