Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Zapraszamy rodziny z dziećmi na leśne kąpiele organizowane w naszej gminie przez Gminny Ośrodek Kultury, gminę Psary i Górnośląski Związek Metropolitalny w ramach Święta GZM.

Lato to wspaniały czas na poznawanie przyrody wokół nas.Specjalnie dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowaliśmy razem z „Leśnymi Projektami” wycieczki do lasu i na pobliskie łąki na terenie Góry Siewierskiej.

Opis zajęć:

Nasze zajęcia są wyjątkowe, ponieważ Agnieszka i Agata przygotowały moc zadań i aktywności, dzięki którym uczestniczki i uczestnicy warsztatów poznają las wszystkimi zmysłami.

Podczas wycieczki rodziny spotkają się w kręgu, rozpoczną zajęcia od opowieści, która wprowadzi w temat zajęć i zbuduje nastrój. Każda rodzina wspólnie będzie wykonywać zadana, a po każdej aktywności zbierze się w kręgu, by podsumować, co się wydarzyło. Warsztaty opierają się o poznawanie wiosennego lasu. Wykorzystywane będą do tego wszystkie zmysły: - słuch, poprzez uważne nasłuchiwanie szumu liści czy śpiewu ptaków,
- wzrok - przez uważną obserwację roślin, z wykorzystaniem lup i mikroskopów terenowych,
- węch – sprawdzanie, jak pachnie latem las – świeże liście czy gleba, kora
- dotyk – dotykanie miękkich mchów, szorstkiej i gładkiej kory oraz innych elementów lasu

Warsztaty w czasie wycieczki zawierają elementy gry terenowej – rodziny wyruszą na poszukiwania ukrytych w lesie i na polach roślin, będą je porównywać i poznawać. Później z zebranych elementów stworzą 2 rzeczy:

1. „Księgę roślin” – w której opiszą zapach roślin, różnorodność kolorów oraz stworzą karty zielnikowe wybranych gatunków.

2. Małe obiekty artystyczne z wykorzystaniem pozbieranych elementów, które później wystawią na małej, leśnej wystawie pod koniec wycieczki na terenie Centrum Ekologicznego w Górze Siewierskiej.

Będzie też czas na relaks – spacer z lusterkami, leżenie w hamakach, piknik przygotowany wspólnie w lesie.

Informacje praktyczne:

1 lipca 2023, 2 grupy:
16:00 – 17:30
17:45-19:15
Wiek: od 4 lat, dzieci wraz z opiekunami. Max. ilość uczestników w jednej grupie – 15 osób. Miejsce zbiórki: wieża widokowa w Centrum Edukacji Ekologicznej, prosimy przyjść 15 minut wcześniej.

Zapisy: prosimy rezerwować miejsca do 30 czerwca telefonicznie po numerem: 32 267 22 59

Udział w warsztacie jest bezpłatny. Zajęcia odbywać się będą w lesie prosimy o stosowny ubiór oraz zabezpieczenie się przed owadami. Prosimy również o zabranie ze sobą wody i małej przekąski.

Informacje udzielane są telefonicznie i mailowo: 32 267 22 59 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Transport własny - CEE posiada parking. Transport autobusowy nr 67: do przystanku Goląsza Biska i podejście 10 min do miejsca docelowego.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Informacje dodatkowe:

Zanim powstała koncepcja warsztatu, Agnieszka i Agata odbyły wizję lokalną i zbadały z jakimi elementami przyrody można zrealizować działania. Jest to więc, autorski pomysł na animacje dziejące się w konkretnym miejscu, którym jest Góra Siewierska i jej środowisko naturalne.

Trasa wycieczki będzie przebiegała przez tereny, na których występują: murawy kserotermiczne - nieleśne zbiorowisko roślinne o charakterze murawowym lub murawowo-ziołoroślowym występujące na tym terenie, lokalny biotop obszaru Góry Siewierskiej w postaci: łąk, lasu i terenów przyrodniczych zmienionych przez człowieka na skutek różnej jego aktywności.

Zajęcia w ramach warsztatu będą zawierały następujące elementy z obszaru metod pedagogicznych pracy z grupą:

doświadczanie przyrody poprzez zmysł dotyku, węchu, wzroku i słuchu,trening uważności, wzmacnianie więzi z lokalną przyrodą, aktywne uczestnictwo każdego uczestnika, profilaktyka syndromu deficytu natury, odkrycie znanego miejsca z innej perspektywy.

Wiedza będzie przekazywana, poprzez: opowieść wprowadzającą w temat zajęć – zajęcia w kręgu, poznawanie najbliższych, pospolitych roślin, z użyciem mikroskopu terenowego i lupy, ale też własnych zmysłów (nie tylko wzroku), wzmocnienie więzi w rodzinie, wspólne spędzanie czasu i aktywne uczestnictwo całej rodziny we wszystkich aktywnościach, odszukanie ważnej dla uczestnika rośliny (poszukanie własnego sposobu na odkrycie tego co interesujące), uważne poszukiwania różnych faktur, kolorów itd. tworzenie „księgi roślin” – poznanie zapachu roślin, różnorodności kolorów, tworzenie karty zielnikowej wybranej rośliny - poznanie jej nazwy gatunkowej i nadanie jej wybranego przez siebie ”imienia”, tworzeni sztuki z użyciem roślin, kąpiele leśne – Shinrin-yoku, więcej o tej metodzie można znaleźć tutaj:https://lesneprojekty.pl/

O prowadzących warsztaty:

Członkinie Fundacji Leśne Projekty: Agata i Alicja Kloczkowskie. Są certyfikowanymi przewodniczkami Interpretacji Dziedzictwa, ukończyły Szkołę dla Rodziców i Wychowawców „Budowanie relacji dorosły-dziecko”, kurs dla Leśnych Przewodników „Podróż do Zaczarowanego Lasu”, szkolenie „W dziką stronę” i stale szukają inspiracji do ulepszania swojego warsztatu. Towarzyszą dzieciom, rodzinom i dorosłym w odkrywaniu przyrody już od wielu lat. W Fundacji pracują od 5 lat i prowadzą wyprawy dla rodzin, warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W lesie, w górach i na łące czują się najlepiej i chcą się dzielić z innymi pasją, wiedzą, doświadczeniem oraz miłością do natury.

Dostępność:

Wycieczka nie nadaje się dla osób z niepełnosprawnościami ruchu na wózkach inwalidzkich. Ponieważ są to wycieczki po terenie dzikim, nie przystosowanym dla osób na wózkach. Osoby z innymi niepełnosprawnościami: wzroku, czy słuchu będą mogły wziąć udział w wycieczce pod warunkiem obecności opiekunki/-na.

Wycieczka jest też dedykowana dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami umysłowymi pod warunkiem odbywania wycieczki z opiekunką/-em.

O obecności tych osób należy bezwzględnie poinformować organizatorów.

 

Roslinna wyprawa rodzinna wycieczka z Śląsko Zagłębiowskiej Metropolii

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!