Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Zapraszamy Państwa serdecznie na przyrodniczo-geograficzny spacer po wale Góry Siewierskiej.

Naszymi przewodnikami będą popularyzatorzy nauki dr Agata Smieja i dr Arkadiusz Bauerek ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Dr Agata, fanka flory i fauny w czasie wycieczki pokaże i opowie o świecie roślin i zwierząt, a dr Arkadiusz, pasjonat geologii z kolei pokaże i wyjaśni, dlaczego na wale są takie a nie inne rodzaje skał. Do tego wszystkiego uczestniczki i uczestnicy będą poszukiwali złotej pszczoły, za którą przewidziana jest wspaniała nagroda! Poza tym w czasie postojów w danych punktach trasy będzie czas na wspólną dyskusję i opowiadanie o własnych doświadczeniach związanych ze zwiedzanym obszarem.

Trasa po wale Góry Siewierskiej.

1.Wieża widokowa w Centrum Edukacji Ekologicznej: - wejście na wieżę - omówienie widocznego z wieży krajobrazu pod względem fizjograficznym oraz historycznym,
2. Przejście na szczyt Góry Siewierskiej: - przedstawienie charakterystycznych dla regionu typów siedlisk mijanych po drodze: ciepłolubne zarośla, murawy kserotermiczne -rozpoznawanie charakterystycznych gatunków roślin z omówieniem ich znaczenia dla człowieka (rośliny miododajne, lecznicze, stosowane w kosmetyce itd.) - omówienie geologii Góry Siewierskiej, poszukiwanie skamieniałości 3.Wapiennik: -omówienie działalności człowieka na tym terenie na przykładzie pozostałości wapiennika, który był używany na tych terenach do wypalania wapna jeszcze do lat 80. XXI 4.Powrót do Centrum Edukacji Ekologicznej: - w drodze powrotnej zabawa - poszukiwanie "Złotej pszczoły" -wręczenie nagród za odnalezienie „Złotej pszczoły”

Zorganizowaliśmy dla Państwa dwie grupy: poranną dla małych odkrywców i popołudniową, dla tych nieco starszych.

Obydwie grupy przejdą podobną trasę.

Informacje praktyczne: 

2 lipca, 2 grupy:

  1. dla rodzin z dziećmi: 10:30-13:00 (wiek: od 4 lat, dzieci wraz z opiekunami)
  2. dla osób dorosłych: 13:30-15:30

Max. ilość uczestników w jednej grupie – 15 osób. Miejsce zbiórki: wieża widokowa w Centrum Edukacji Ekologicznej, prosimy przyjść 15 minut wcześniej.

Zapisy: prosimy rezerwować miejsca do 30 czerwca telefonicznie po numerem: 32 267 22 59

Udział w warsztacie jest bezpłatny.

Zajęcia odbywać się będą w terenie prosimy o stosowny ubiór oraz zabezpieczenie się przed owadami. Prosimy również o zabranie ze sobą wody i małej przekąski.

Informacje udzielane są telefonicznie i mailowo: 32 267 22 59, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Transport własny - CEE posiada parking. Transport autobusowy nr 67: do przystanku Goląsza Biska i podejście 10 min do miejsca docelowego.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Dostępność:

Wycieczka nie nadaje się dla osób z niepełnosprawnościami ruchu na wózkach inwalidzkich. Ponieważ są to wycieczki po terenie dzikim, nie przystosowanym dla osób na wózkach. Osoby z innymi niepełnosprawnościami: wzroku, czy słuchu będą mogły wziąć udział w wycieczce pod warunkiem obecności opiekunki/-na.

Wycieczka jest też dedykowana dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami umysłowymi pod warunkiem odbywania wycieczki z opiekunką/-em.

O obecności tych osób należy bezwzględnie poinformować organizatorów.

 

W poszukiwaniu zlotej pszczoly, przyrodniczo-geograficzny spacer po wale Góry Siewierskiej

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!