Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

klinkier podluzyny gddkia 1Zapraszamy w ramach projektu “Historyczne ścieżki gminy Psary” uczennice i uczniów klas od 6 do 8 ze szkół podstawowych wraz z nauczycielkami i nauczycielami na 2 spacery historyczne.

Spacery będą miały za zadanie przedstawić historię danego miejsca, wskazać na ważne obiekty na ich trasie oraz uwypuklić ich znaczenie dla życia lokalnej społeczności. Udział w nich może być potraktowany jako szkolna lekcja historii lub wiedzy o regionie.

Na każdym ze spacerów uczestniczki i uczestnicy dostaną scenariusze spaceru z zadaniami do wykonania w czasie zajęć.

 

 

 

Mamy zaplanowane 2 trasy: 

 

Wycieczka Gródków – była klinkiernia
Termin: 15 września, godz. 13:00 - 15:00

Klinkiernia Grodkow Bedzinskiego Powiatowego Zwiazku Komunalnego w Grodkowie 1566214 Fotopolska Eu

 fot. Fotopolska

Przewodniczką po byłej klinkierni w Gródkowie będzie Donata Łukasik działaczka społeczno-kulturalna, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich w Będzinie i Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie.

Celem spaceru jest przypomnienie niezwykłej historii byłej klinkierni i pokazanie, że jest ona jednym z ważniejszych obiektów historycznych w naszej Gminie, a konkretnie w sołectwie Gródków. Trasa zwiedzania będzie pokonywana pieszo.

Trasa wycieczki:
początek: Szkoła Podstawowa im. Emilii Gierczak w Gródkowie
kopalnia „Wanda” krótka historia ze wskazaniem miejsca
VII szyb wentylacyjny - Kopalni Grodziec
Wyrobisko
Staw
Gminny Ośrodek Kultury - jako dawny Dom Kultury
Klinkiernia /historia zakładu na przestrzeni dziejów:
-hala przygotowania surowca /suszarnia, kruszarnia
-hala prasy hydraulicznej
-miejsce wyrobiska
-zespół piecowy do wypalania klinkieru
-bocznica kolejowa

Lokalna przewodniczka przybliży rolę klinkierni w dziejach historii Zagłębia Dąbrowskiego oraz bardziej szczegółowo, już na terenie samego zakładu, opowie o tym, jak wyglądały piece, i jak przebiegał proces wypalania, do czego służyły prasy, o przypadkowym odkryciu kopalni węgla „Wanda” oraz zdradzi historię szczątków szkieletów i naczyń glinianych z epoki brązu odkrytych na tych terenach.

 

Wycieczka Brzękowice Dolne
Termin: 20 września, godz. 10:00-11:30

Honeyview 228711994 3058248394420855 6441452258646220305 n

 fot. gmina Psary

Przewodniczką po Brzękowicach Dolnych będzie Grażyna Polasiak założycielka i prezes Stowarzyszenia Kobiet 18+. Posiadająca także wieloletnie doświadczenie w pracy w obszarze edukacji i zarządzania oświatą.

Choć Brzękowice Dolne są jedną z mniejszych wsi należących administracyjnie do Gminy
Psary to na ich terenie możemy znaleźć obiekty historyczne warte uwagi i promowania ich historii. Trasa zwiedzania będzie liczyła około 5 km i zostanie pokonana pieszo.

Trasa zwiedzania:
początek: Boisko Orzeł Dąbie
Wał
Kamieniołomy
Wapiennik
Kapliczka „Pod Dzwonkiem”
Krzyż przydrożny z 1921 r.
Trasa przełajowa do legendarnego Buka

Lokalna przewodniczka oprócz historii tych miejsc przybliży nam: architekturę kapliczki, sposób jej usytuowania na planie wsi, genezę powstania kapliczki, funkcję dzwonnika
symboliczne i społeczne funkcje kapliczki, legendę związaną z bukiem oraz rodzaje roślinności występujących na glebach wapiennych

 

Organizacja:

-wycieczki są bezpłatne
-decyduje kolejność zgłoszeń

-zgłoszenia zawierające: imię i nazwisko opiekuna grupy, kontakt telefoniczny i email oraz ilość zgłoszonych uczestników prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

-zakwalifikowane grupy dostaną potwierdzenie rezerwacji miejsca do 1 dnia po wysłaniu zgłoszenia, niezakwalifikowane grupy z powodu braku miejsc, również otrzymają taką wiadomość,
-ostateczny termin wysłania zgłoszenia to 3 dni przed wycieczką,
-na prośbę opiekunek/-ów grup organizatorzy mogą wystawić zaświadczenia o udziale w projekcie

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra"

Dofinansowano ze srodkow Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm jutrapng

 

 

 

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!