Czas wakacyjnej beztroski i wypoczynku, wraz z początkiem września przeszedł do historii. Nie oznacza to jednak wcale, że pomimo panującej pandemii i ograniczonych możliwości wakacyjnej laby, dzieciaki nie mają czego wspominać. Wręcz przeciwnie. Z nieco zmienioną ofertą, dostosowaną do obostrzeń sanitarnych, nasi mali mieszkańcy spędzili wakacje.
Wśród naszych propozycji znalazły się zajęcia na świeżym powietrzu, gdzie np. w CUSie miłośnicy street artu, mogli „wyżyć swoje artystyczne siły” na betonie, tworząc rozmaite kredowe arcydzieła. Nawiązując do warsztatów edukacji żywej, odbył się cykl spotkań pt: „Leśne wyprawy”. Grupa uczestników wraz edukatorem, panem Markiem spotykała się w Dąbiu, oraz Górze Siewierskiej, aby wspólnie przemierzać leśne i łąkowe trasy w poszukiwaniu śladów rodzimej fauny i flory. Mali odkrywcy obserwowali pająki, motylki, żuczki, a nawet natknęli się na czaszkę tajemniczego mieszkańca lasu. I tak z bagażem przyrodniczych obserwacji oraz sporą dawką wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców, młodzi przyrodnicy spotkali się w lipcu pięć razy, aby wspólnie odbywać leśne przygody.
Pozostałe propozycje zajęć, przenieśliśmy do sieci. Ośrodek kultury w Sarnowie zamienił się w prawdziwego Masterchefa. Nawet dwa razy w tygodniu pojawiały się nowe filmiki kulinarne prezentowane na facebooku Gminnego Ośrodka Kultury gminy Psary. Było coś dla miłośników słodkości, słonych przekąsek oraz solidna dawka jedzonka, w myśl zasady „jestem fit”. Poznaliśmy przepisy na muffinki bananowe, o smaku pizzy, fit batoniki jogurtowe, blok czekoladowy, owsiane ciasteczka, mini pizze z ciasta francuskiego, owocową palmę, jeża oraz kanapki z bohaterami angry birds. Celem tych zajęć było zachęcenie dzieci do pracy w kuchni. Dzięki temu młodzi kucharze uczyli się nie tylko przygotowania potraw, ale także zasad zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa, higieny oraz nawyku współpracy w realizacji wspólnego celu jakim jest gotowanie. Na pewno wspólne prace kulinarne dawały dużo radości i uśmiechu dzieciom i ich rodzicom.
W Brzękowicach w ramach zajęć online "Coś z niczego - zabawki z recyklingu" powstały takie arcydzieła jak: zabawny piesek z rolek po papierze toaletowym, ptaszki poruszające się, jakby dziobały ziarenka czy labirynt dla kulek ze słomek do napojów i pudełka tekturowego. Do stworzenia tych niecodziennych prac, uczestnicy potrzebowali raptem kilka tekturowych rolek, stare płyty cd, słomki od napojów, kolorowy papier i mnóstwo dobrej energii. Dzięki temu, w myśl zasady „jestem eco”, powstawały miłe dla oka i świetne do zabawy cuda. Ponadto w ramach zajęć "Słoneczne lato" powstały przestrzenne prace plastyczne kojarzące się z wakacjami: jak pejzaż na dnie morza, plaża czy huśtawka w pudełku po butach.
W Gródkowie w okresie wakacji trwał projekt filmowy pt „Filmowe Gminne Opowieści”. Uczestnicy podczas spotkań on-line pracowali m.in. nad scenariuszem filmu oraz poszczególnymi scenami. Wymyślali tytułu filmu animowanego o Kole Gospodyń Wiejskich
w Górze Siewierskiej, który będzie można zobaczyć w październiku. Kręcili pierwsze sceny przy użyciu różnych przedmiotów. Ponadto odbyło się spotkanie pod hasłem „Spotkajmy naszych bohaterów”. Swoją obecnością zaszczycili nas reprezentanci Koła Gospodyń Wiejskich z Góry Siewierskiej: pani Maria Sikora, pani Irena i pan Henryk Zajkowscy. Na początku spotkania goście opowiedzieli kilka słów o sobie a następnie dzieciaki przystąpiły do zadawania im pytań. Uczestnicy projektu dowiedzieli się m.in.: jak dawniej wyglądało kultywowanie tradycji na wsi, jakie były początki KGW w Górze Siewierskiej, z czego składają się i jak wyglądają stroje KGW , jaką rolę pełniło KGW dawniej, jak wyglądały wiejskie zabawy przy orkiestrze, a nawet czym jest magiel i pralka Frania. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie www.gok.psary.pl/Projekty/Filmowe Gminne Opowieści.
Lato pomimo obostrzeń i wielu zmian, upłynęło szybko, ale w miłej i przyjaznej atmosferze. A przygotowane przez nas propozycje spotkały się z ciepłym przyjęciem. Chcących powspominać ciepłe letnie zabawy i wyprawy zapraszamy do naszej galerii na stronie www.gok.psary.pl. A tymczasem liczymy, że już w październiku spotkamy się z naszymi uczestnikami na zajęciach w nowym sezonie edukacyjno-artystycznym.