foto 25 20190411 1376686507W piątkowe popołudnie 5 kwietnia w ośrodku kultury w Gródkowie odbyła się druga edycja gminnego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich o puchar Wójta Gminy Psary. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 8 kół z terenu gminy: KGW Gródków, Brzekowice, Dąbie, Malinowice, Strzyżowice, Sarnów, Psary oraz Góra Siewierska. Panie konkurowały między sobą w aż sześciu konkurencjach. W pierwszej z konkurencji, edukacyjnej,

panie miały za zadanie na przygotowanych konturach granic danego sołectwa, odnaleźć swoje sołectwo. Po czym każda z nich musiała zaznaczyć na mapie swojego sołectwa co najmniej 80% najważniejszych punktów w danej miejscowości jak np.: kapliczki, krzyże, pomniki przyrody, miejsca użyteczności publicznej.

Kolejną konkurencją, w której rywalizowały koła były zmagania wokalne. Panie miały za zadanie zachęcić jak największa liczbę publiczności do wspólnego śpiewania i zabawy. Podczas zmagań wokalnych liczyła się przede wszystkim pomysłowość oraz charyzma członkiń. Z kolei podczas rywalizacji w konkurencji tanecznej uczestniczki turnieju miały przedstawić krotki układ taneczny. W tym roku królował nieśmiertelny układ do piosenki „Kaczuszki”. Niektóre z kół zaskoczyły jednak publiczność prezentując swoje humorystyczne podejście do zadania
i przedstawiając publiczności choreografie zaczerpnięte z przedszkolnych piosenek oraz tradycyjny trojak. W dalszej części imprezy uczestniczki mogły sprawdzić się w rywalizacji sprawnościowej. Podczas sztafety, reprezentacje każdego z koła miały do pokonaniu tor przeszkód, który trzeba było pokonać z zawiązanymi oczami, a na jego końcu zbić balona. Po pomyślnym ukończeniu toru, kolejne z pań miały za zadanie narzucić ringo na patyk, zadanie kończyło się po zdobyciu 4 trafień. Zwieńczeniem sportowej sztafety było wyłonienie z miski pełnej fasoli 20 monet. Zadanie okazało się tym trudniejsze, iż monety były o nominale 1 grosza i dość trudno było je odnaleźć w misce pełnej fasolki. W tej konkurencji liczyła się przede wszystkim współpraca między paniami oraz jak najszybsze jej ukończenie.

W przedostatniej konkurencji panie miały za zadanie zaprezentować ubiór sportowy. Wśród modeli dominowały stroje piłkarskie, narciarskie, rekreacyjne, ale znalazły się również propozycje z dziedziny gimnastyki, łyżwiarstwa czy boksu. Ponadto KGW z Góry Siewierskiej oprócz przedstawienia własnych propozycji modowych, zapoznało uczestników z kreatorami poszczególnych projektów przedstawiając ich osobiście...i tak z humorem do zabawy dołączyli Paprocki&Brzozowski, Versace, Armani i Ewa Minge.

Zwieńczeniem całego turnieju była degustacja przygotowanych przez koła potraw w ramach konkurencji kulinarnej. Panie miały za zadanie przyrządzić 4 potrawy z produktów pochodzących z: sadu, drzewa, ogrodu i zagrody. Wśród potraw dominowały dania z kurczaka, kapusty, owocowe kompoty oraz pyszne ciasta.

Jury w składzie Krystyna Kluszczyk - przewodnicząca jury oraz radni Wiesław Zarychta
i Adam Adamczyk miało nie lada orzech do zgryzienia. Rywalizacja była bardzo wyrównana, ale po podliczeniu punktacji jury wyłoniło zwycięzców. III miejsce zdobyło KGW z Brzękowic, które decyzją publiczności otrzymało również dyplom uznania w konkurencji kulinarnej. II miejsce przypadło paniom z KGW z Góry Siewierskiej, a I miejsce zdobyło KGW z Dąbia. Puchary zwycięzcom wręczył osobiście Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń. A pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne ufundowane przez GOK wręczyli Dyrektor Anna Nagły oraz członkowie jury: Krystyna Kluszczyk, Wiesław Zarychta i Adam Adamczyk. GALERIA ZDJĘĆ