Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

3 mff 2019 18 20190904 1092376728Miniony weekend w gminie Psary upłynął pod znakiem, muzyki, tańca i folkloru. 31 sierpnia na stadionie sportowym w Psarach, w ramach 3 Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, gościły zagraniczne zespoły folklorystyczne. W tym roku mieszkańcy mogli zapoznać się z tradycją i kulturą takich państw jak: Argentyna, Sycylia, Czechy oraz Bługaria. Polskę, tego dnia, dumnie reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. To niezwykłe wydarzenie, podobnie jak w latach ubiegłych, było częścią 32. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Na scenie podczas występów królowały kolorowe, bogato zdobione stroje oraz skoczne układy taneczne. Festiwal zainaugurował występ zespołu ludowego Draháň z Czech. Na występ składały się oryginalne, autorskie piosenki i opracowania muzyczne oraz taneczne choreografie. Oprócz występów tanecznych, grupa przedstawiła charakterystyczne dla swojego kraju i regionu tradycyjne obrzędy i obyczaje. Prezentowana muzyka ludowa była odgrywana na tradycyjnych instrumentach, takich jak skrzypce, klarnet, kontrabas i cymbały. Jako drugi na scenę zawitał, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej Im. Janiny Marcinkowej. Zespół będący wizytówką i ambasadorem Ziemi Cieszyńskiej i Cieszyna, swoim występem zaprezentował przede wszystkim tańce, melodie i pieśni regionu cieszyńskiego. Niezwykle energetycznym pokazem popisała się grupa Gran Ballet Argentino z Argentyny. Na początku artyści z Ameryki Południowej, przedstawili niezwykle zmysłowe, tradycyjne, argentyńskie tango. Następnie na scenę, weszła grupa, która przybliżyła widzom spektakularne, argentyńskie tańce ludowe, zachęcając tym samym publiczność do wspólnej zabawy. Po ich energicznym występie, widownią na nowo, zawładnęły kraje europejskie. Widowiskowy spektakl przedstawiła grupa folklorystyczna “ A Lanterna” z Sycylii. Ich kolorowe stroje oraz dynamiczna choreografia tańców, zachwyciły psarską publiczność. Podczas występu, członkowie zespołu byli ubrani w typowe osiemnastowieczne stroje. Detalem oraz zdobieniem wyróżniały się w szczególności stroje kobiece, których suknie wyszywane były satynową koronką.

Swoim występem, festiwal zakończyła Bługaria. Zespół taneczny “Hemus” zaprezentował wiązankę różnorodnych pieśni i tańców z wszystkich rejonów Bułgarii, ochoczo zachęcając widownię do wspólnej zabawy i tańca. Tegoroczna edycja festiwalu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy będąc pod wrażeniem, z niecierpliwością oczekują przyszłorocznej edycji festiwalu. GALERIA ZDJĘĆ!

 

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!