Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

1 września na stadionie LKS Iskra Psary odbył się już po raz drugi Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary. Impreza wchodziła w skład 31. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.


Na scenie w niezwykle energetycznym show z pięknymi strojami zaprezentowały się profesjonalne zespoły folklorystyczne z Panamy, Gruzji, Meksyku, Serbii i z Polski. Każdy z zespołów występował na scenie dwukrotnie po 20 minut.

Festiwal rozpoczął się występem Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”, a widzowie mieli okazję obejrzeć podczas niego tancerzy w programie przedstawiającym między innymi śląskie, zagębiowskie,  podhalańskie, czy łowickie tańce.

Po występie polskiego zespołu na scenie pojawił się gruziński zespół “University 2” , który znany jest także pod nazwą „latający Gruzini”, ponieważ tancerze w trakcie swoich występów dosłownie unosili się w powietrzu. Efekt ten udało im się zastosować, dzięki wykorzystaniu oryginalnej techniki tańczenia na palcach bez użycia point, jest to także jedyny zespół na świecie, który może się pochwalić takimi umiejętnościami.

Po zapierających dech w piersiach wrażeniach z tańczących w powietrzu Gruzinach na scenie pojawili się Meksykanie z zespołu Compañía Folklórica Orizaba Repique. Program artystyczny zespołu nawiązywał do tradycji i obrzędów stanu Veracruz z, którego pochodzi zespół. Tancerze i muzycy zaprezentowali na scenie ceremonię zaślubin, a także … piosenkę w języku polskim pt. „Kto handluje ten żyje”.

Po zespole z Meksyku na scenie zaprezentował się serbski zespół „KOSMAJ”. Członkowie grupy reprezentowali na festiwalu kulturę bałkańską, a publiczność miała okazję obejrzeć układy choreograficzne związane z regionem Vlaška, Šopska trojka, czy Vranjanska svita. Na pewno najbardziej zapamiętanym przez publiczność jednak będzie jeden z zabawnych utworów podczas, którego na scenie pojawiła się olbrzymia beczka, w której kąpiel brał ... jeden z tancerzy.

Jako kolejny na scenie pojawił się Wielki Zespół Tańca Ludowego Panama Fuerte Raza, który uznawany jest za najbardziej ekspresyjny zespół pokazujący folklor panamski, a o tym, że nie są to tylko puste słowa publiczność przekonała się już parę chwil po ich wejściu na scenę. Zespół przedstawił publiczności awangardowy repertuar w niezwykle barwnych kostiumach, a panamskie rytmy porwały wielu do tańca.

Galeria zdjęć

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!