joomplu:7984

25 czerwca na placu przy Ośrodku Kultury w Preczowie po raz XIII spotkali się miłośnicy folkloru i muzyki ludowej, podczas Świętojańskiego Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych. Za nim wokaliści i zespoły stanęły w szranki rywalizacji, na scenie zaprezentował się laureat zeszłorocznej edycji festiwalu zespół „Od...Do...” oraz gościnnie wystąpiła Gminna Orkiestra Salonowa pod dyrekcją pani Kaliny Szczyrby.

Podobnie jak w latach ubiegłych, festiwal zgromadził liczną publiczność, a swoją obecnością zaszczycili Sekretarz gminy Psary Mirella Barańska-Sorn, przedstawiciele Rady Gminy pani Małgorzata pasek, Krystyna Kluszczyk i Jarosław Nowak.

W tym roku na scenie zaprezentowało się 13 zespołów śpiewaczych i folklorystycznych oraz 4 solistów. Jury w składzie Zofia Stachura, Krystyna Kluszczyk, Mariola Dobrzańska oraz Anna Bogacka po wysłuchaniu wszystkich występujących postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia. W kategorii solistów wyróżnienie otrzymały Pani: Maria Kotuła, Lidia Kotuła, Maria Trefon oraz Wiesława Grabis. W kategorii zespołów śpiewaczych Jury przyznało wyróżnienia zespołom: „Nasz Gródków” oraz „Zagłębianki”. III miejsce zajęły zespoły „Brzękowianie” i „Jaworznik”, II miejsce zajęły zespoły „Tęcza” z Psar oraz „Echo” z Ogrodzieńca. Natomiast pierwsze miejsce Jury przyznało debiutującemu podczas tegorocznego festiwalu zespołowi pieśni i tańca „Wolanie”, który przyjechał do gminy Psary, aż z powiatu pszczyńskiego.

W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników oraz licznie zgromadzonych mieszkańców niespodziankę. W przerwie między występami, wystąpiła grupa taneczno – akrobatyczna ACTIVO, która zaprezentowała publiczności widowisko artystyczne pt.:”Taniec topielców”. Pokaz spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem widowni, która młodych akrobatów nagrodziła gromkimi brawami. Po zakończeniu części konkursowej, gdy Jury obradowało, tradycyjnie zespoły uformowały kolorowy korowód i wyruszyły nad rzekę, by zgodnie z corocznym zwyczajem puścić wianki nad rzeką. Na zakończenie festiwalu, nagrody zwycięzcom wręczył Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, który po oficjalnym zakończeniu festiwalu zaprosił mieszkańców do wspólnej zabawy tanecznej, która trwała do późnych godzin wieczornych.GALERIA

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA RELACJI TELEWIZYJNEJ Z TEGOROCZNEGO FESTIWALU

NA KANALE 99

„Rozbudowa infrastruktury turystycznej w gminie Psary i Siewierz celem  stworzenia wspólnego markowego produktu turystycznego” RPO 3.2.2