joomplu:7072Ciepłe popołudnia i długie letnie wieczory sprzyjają rozmaitym spotkaniom mieszkańców, wspólnym zabawom i biesiadą . W tym roku w okresie lipiec – sierpień odbyły się, aż trzy letnie festyny dla mieszkańców poszczególnych sołectwa. 25 lipca do Malinowic licznie przybyli goście mieli możliwość wysłuchania występów gminnych zespołów śpiewaczych : „Dąbie” „Nasz Gródków” oraz gościnnego występu zespołu „Toporowianie”. Dla najmłodszych uczestników, organizatorzy przygotowali pokaz sztuki afrykańskiej w wykonaniu grupy Karibu Polska, naukę języka suahili, gry na bębnach afrykańskich ,tańca w tradycyjnych afrykańskich strojach oraz gry, zabawy sportowe i plastyczne.

Imprezę zakończyła wspólna zabawa taneczna przy muzyce Kapeli Podwórkowej z Czerwionki Leszczyny, a dopełnieniem spotkania były domowe wypieki przygotowane dla mieszkańców przez KGW z Malinowic oraz wystawa miodów członka Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy p. Zenona Będkowskiego.

Okazję do wspólnej zabawy mieli również mieszkańcy sołectw Goląsza i Brzękowice. 8 sierpnia w Goląszy Górnej, odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego. Obecnie kompleks z powstałym kilka lat wcześniej boiskiem wielofunkcyjnym oraz placem zabaw tworzy znakomitą bazę wypoczynkową dla mieszkańców sołectwa. Ten szczególny dzień uświetnił bogaty program artystyczny z udziałem lokalnych zespołów śpiewaczych: Nasz Gródków, Brzękowianie oraz Orkiestry Instrumentalistów Dętych z Góry Siewierskie. Dla najmłodszy uczestników organizatorzy przygotowali konkurencje sportowe oraz warsztaty plastyczne. Spotkanie zakończyło wspólne ognisko oraz zabawa taneczna.

Z kolei 15 sierpnia w Dąbiu dla mieszkańców sołectwa GOK przygotował iście muzyczną ucztę. Spotkanie rozpoczęło się od występu młodzieżowego zespołu RoyalBand, grającego głównie muzykę jazzową, następnie na scenie wystąpiły zespoły Nasz gródków i Dąbie, prezentując wiązanki muzyki biesiadnej. Na zakończenie mieszkańcy wspólnie świętowali przy góralskich rytmach Kapeli Góralskiej „Hora”, a po jej występie wspólną zabawę kontynuowali przy muzyce tanecznej.

Nie jest to jednak koniec letnich festynów. Już 13 września na stadionie sportowym w Psarach odbędą się gminne dożynki, a 19 września o godz. 10:00 w Preczowie przy remizie OSP Turniej sołtysów powiatu będzińskiego oraz Święto pieczonego Ziemniaka w Strzyżowicach o godz. 17:00. Zapraszamy do udziału!!!  GALERIA