Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

14 września 2013r. przy Świetlicy Wiejskiej w Dąbiu odbyło się II Gminne Spotkanie Harcerskie. Nie było to jednak zwykłe, harcerskie spotkanie przy ognisku. To było spotkanie harcerzy weteranów. Tak, tak to można nazwać. Bo oprócz zastępu zuchów, którzy aktualnie działają w szkole w Strzyżowicach, pozostali uczestnicy spotkania to „byli” harcerze.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystym apelem, który poprowadził dh hm Henryk Czapla. Po złożeniu meldunku Wójtowi Gminy Panu Tomaszowi Sadłoniowi, przy dźwiękach hymnu harcerskiego, została wciągnięta flaga na maszt. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Następnie wszyscy uczestnicy zostali odprowadzeni do miejsca w którym przygotowywane było ognisko. Program przy ognisku prowadziła dh phm Halina Barańska. O rozpalenie ogniska poproszono Wójta Gminy Pana Tomasza Sadłonia, Dyrektor GOK w Gródkowie Panią Annę Nagły, dh hm Teresą Golę z Komendy Hufca Będzin oraz Dyrektor Szkoły w Strzyżowicach Panią Dorotę Pronobis – Kościńską. Pięknie ułożony stos w kształcie studni zapłonął od jednej zapałki.

Przy płonącym ognisku zostali zaprzysiężeni strażnicy ognia, których obowiązkiem jest pilnowanie aby ogień nigdy nie wygasł. Gawędę o ogniu ciekawie przedstawił dh Czapla, a następnie swój program pokazały zuchy, którymi opiekuje się dh phm Anna Łebzuch. Ciekawym opowieścią nie było końca, a wszystko to przeplatane harcerskimi piosenkami, tymi sprzed lat, zapamiętanymi i śpiewanymi na obozach harcerskich. To była rywalizacja wśród „weteranów”! Kto więcej pamięta, kto ładniej zaśpiewa. I nie było tak źle. To się dopiero rozśpiewaliśmy! Ognisko zakończono zamkniętym kręgiem uczestników którzy przesyłając „ISKIERKĘ” zaśpiewali pieśń pożegnalną, a następnie wszyscy przeszli do sali, gdzie można było rozgrzać się ciepłą herbatą i zjeść coś słodkiego oraz obejrzeć zdjęcia – wyświetlane na ekranie – z pierwszego harcerskiego spotkania.

Patrząc jednak na uczestników tego spotkania nasuwa się refleksja – gdzie są następcy, gdzie ta młodzież pracująca w zastępach, drużynach, szczepach harcerskich, które niegdyś działały w każdej szkole?! Na spotkanie przybyli harcerze, kadra instruktorska, która działała, w tamtym wieku, nawet w tamtym tysiącleciu. Gdzie są druhny i druhowie pracujący teraz w XXI wieku? My weterani i emeryci czekamy na Was. Bo komu mamy przekazać starą menaszkę, krajkę, stary plecak. Ale jak przystało na harcerzy, jesteśmy pełni optymizmu i wierzymy, że to się zmieni, a następne spotkania harcerskie będą obfitować w przedstawicieli młodego i nowego pokolenia.

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj!!!

 

joomplu:5565joomplu:5570joomplu:5573

Przejdź do galerii

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!