Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

joomplu:5430W niedzielę, 11 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego na stadionie LKS „Iskra Psary” odbył się II Piknik Patriotyczny. Obchody Święta Wojska Polskiego w Psarach rozpoczęła msza święta w Kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Będzinie, po której nastąpił przemarsz pod obelisk poświęcony pamięci żołnierzy z 11 pułku Piechoty i 23 pułku Artylerii Lekkiej stacjonujących w Będzinie, poległych w wojnach z 1920 roku i 1939 r. Tam odbył się apel poległych, a pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystość była także okazją do wręczenia przez komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Będzinie ppłk. dr. inż. Zbigniewa Kopę pamiątkowych odznak i wyróżnień w uznaniu szczególnych zasług dla umacniana więzi między Wojskową Komendą Uzupełnień, a środowiskiem regionu. Po zakończeniu części oficjalnej zgromadzeni goście udali się na stadion w Psarach, gdzie odbył się II Piknik Patriotyczny. Zgromadzonych gości na stadionie w Psarach przywitał komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Zbigniew Kopa oraz wójt gminy Psary Tomasz Sadłoń. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Krzysztof Radwan, poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Janusz Żakowski dyrektor biura Senatora Zbigniewa Meresa, starosta powiatu będzińskiego Krzysztof Malczewski, starosta powiatu zawierciańskiego Rafał Krupa, burmistrz miasta i gminy Siewierz Zbigniew Banaś, burmistrz Poręby Marek Śliwa, zastępca prezydenta Będzina Józef Pilch, przewodnicząca Rady Miasta Dąbrowa Górnicza Agnieszka Pasternak, komendant powiatowy PSP w Zawierciu Marek Fiutak, środowisko kombatanckie na czele z kpt. Henrykiem Smogórem, radni powiatowi, gminy Psary oraz sołtysi.

Część artystyczną rozpoczął  występ Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Bytomia pod batutą kapelmistrza Pawła Szczoty. Na murawie boiska swoje stoiska prezentowały zaproszone grupy rekonstrukcyjne z województwa śląskiego, prezentujące różne okresy historyczne polskiej wojskowości, na których można było obejrzeć sprzęt wojskowy jednostek powietrznodesantowych, postrzelać z łuku czy z wiatrówki, obejrzeć KTO „Rosomak” z Wojskowych Zakładów Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich, czołg T-34 z Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i pojazd wojskowy „HUMMER” z 18 bpd z Bielska – Białej. Jedną z najbardziej wyczekiwanych przez publiczność atrakcji był pokaz kawalerii konnej i władania białą bronią w wykonaniu ułanów ze szwadronu Toporzysko 3 pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Stefana Czarneckiego. Ułani zachwycili zgromadzonych pokazem kaskaderskim, skokami na koniu przez płonącą obręcz oraz prezentacją jazdy ubranych w suknie z końca XX wieku pań jeżdżących konno w damskich siodłach. Na pikniku można było obejrzeć, również techniki walki wręcz, które zaprezentował 6 batalion powietrznodesantowy z Krakowa. Imprezę zakończył pokaz walk rycerskich z okresu późnego średniowiecza w wykonaniu członków Bractwa Rycerskiego Zamku w Będzinie oraz rekonstrukcja walk z okresu II Wojny Światowej.

Tegoroczny Piknik Patriotyczny był zorganizowany przez Ośrodek Kultury Gminy Psary oraz Wojskową Komendę Uzupełnień w Będzinie. Impreza cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem mieszkańców, którzy oceniają ją bardzo pozytywnie:  – Byłem z córkami już po raz drugi na Pikniku Patriotycznym i muszę przyznać, że z roku na rok impreza jest coraz ciekawsza, każdy znajdzie na niej coś interesującego dla siebie.- powiedział mieszkaniec Psar Michał Mroczek.

 

joomplu:5416joomplu:5426joomplu:5427joomplu:5433joomplu:5435joomplu:5436joomplu:5439joomplu:5451joomplu:5456joomplu:5459joomplu:5467joomplu:5468joomplu:5440joomplu:5442joomplu:5479joomplu:5477

PRZEJDŹ DO GALERII

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!