Gminny Ośrodek Kultury w ramach dofinansowania otrzymanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz wspracia Samorządu Gminy zakupił  60  kompletów storjów ludowych dla dziecięcego zespołu folklorystycznego. Zespół powstał w 2011r. , obecnie liczy 60 osób, 30 dziewczynek i 30. chłopców, a jego opiekunem jest doświadczony instruktor muzyki - Donata Michalak. Prowadzenie takieg zespołu w gminie wiąże się z dużymi wydatkami, ale część kosztów jego działalności udało się pokryć z funduszy unijnych. Gmina pozyskała dofinansowanie na tradycyjne zagłębiowskie stroje ludowe, w których młodych tancerzy i śpiewaków możemy podziwiać na scenie od marca. Kostiumy ludowe zostały uszyte na miarę dla każdego z członków zespołu. Projekt strojów powstał po konsultacjach z Karoliną Szenderą - czynnym członkiem zespołu "Śląsk",  Anną Marszałek wieloletnim  instruktorem tańca ludowego , etnografami Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego oraz po przestudiowaniu materiałów historycznych opisujących kulturę i tradycje folkloru zagłębiowskiego. Koszt zakupu strojów wyniósł 40 980,00 zł, z czego unijna dotacja to 23 321,95 zł. Dziewczęcy strój składa się z 8 elementów. Są to białe, płócienne, plisowane halki wykończone na dole koronką, spódnice w kolorze: zielonym, fioletowym lub bordowym, marszczone ku górze których końce obszyte zostały lampasami. Dopełnieniem spódniczek jest szary, płócienny fartuszek, również ozdobiony lampasami wykończony koronką i wiązany z tyłu. W skład stroju wchodzi również biała, lniana bluzka z długim rękawem zakończonym haftem na mankiecie oraz haftowanym kołnierzykiem. Na nią nakładany jest gorsecik z aksamitu, w kwieciste wzory, wiązany z przodu czerwoną wstążką. Dopełnieniem całości stroju są duże czerwone korale, wianek na głowę z tyłu wykończony kolorowymi wstążkami oraz czarne, skórzane buty. Chłopięcy strój ludowy składa się ze spodni w kolorze ciemnego granatu, po bokach wykończonych długim i lampasami, wkładanych do wysokich czarnych skórzanych kozaków. Część górną stanowi biała, lniana koszula z długim rękawem i prostym stojącym kołnierzem, na którą nakładana jest granatowy kubrak z aksamitu z czerwonymi obszyciami oraz złotymi ozdobnymi guzikami. Dopełnieniem całości stroju chłopięcego jest czarny kapelusz z czerwoną wstążką, której końce zostały upięte w kokardę oraz czerwona trójkątna chusta. Młodzi artyści mają za sobą już pierwsze występy na scenie, które sprawiają im mnóstwo radości. Dzieci z niecierpliwością  czekają na cotygodniową próbę – Chętnie uczęszczam na próby zespołu. Dzięki temu mogę realizowaćswoje zainteresowania i poznawać nowe rzeczy. W czasie prób wspólnie z rówieśnikami tańczymy, bawimy się, ale też uczymy historii tańca ludowego. - mówi Jakub Bizan uczeń SP w Dąbiu, członek zespołu. Próby zespołu odbywają się w Szkole Podstawowej w Dąbiu, w których biorą udział uczniowie ze szkół podstawowych w Dąbiu, Strzyżowicach , Sarnowie oraz Gródkowie.

joomplu:4715joomplu:4710joomplu:4714joomplu:4711