Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

wt post 2

W maju GOK gminy Psary rozpoczął realizację projektu

Wyśpiewana tradycja-zespoły śpiewacze Zagłębia Dąbrowskiego”

Projekt będzie realizowany na terenie gminy Psary w okresie od czerwca do października 2020 roku.

Środki na jego realizację zostały pozyskane w ramach programu KULTURA W SIECI z Narodowego Centrum Kultury.

 

Głównym zamierzeniem projektu jest popularyzacja i promocja tradycji śpiewania ludowych pieśni z terenu Zagłębia Dąbrowskiego przez lokalne zespoły śpiewacze.

Będzie on skierowany do gminnych zespołów śpiewaczych działających na terenie gminy Psary oraz do wszystkich, którzy badają i są zainteresowani poznawaniem muzycznych tradycji ludowych Zagłębia Dąbrowskiego.

W ramach działań:

  • 3 zespoły, które zostaną wybrane w czasie otwartej rekrutacji, otrzymają wsparcie szkoleniowe w postaci warsztatów wokalnych i etnomuzykologicznych on-line prowadzonych przez Magdalenę Szyndler - dr hab.,prof. UŚ, dyrektora Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego oraz Joannę Glenc - dr hab.,prof UŚ, absolwentkę Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prowadzącą obecnie działalność dydaktyczną w ISM UŚ.

  • ich twórczość, historia i repertuar zostaną opracowane przez badaczy i opublikowane w postaci dedykowanej strony internetowej: zespolyspiewacze.pl

To cyfrowe repozytorium złożone będzie z 9 dedykowanych każdemu zespołowi zakładek zawierających:

-materiał historyczny o powstaniu i działalności zespołu przygotowany przez Magdalenę Szyndler

-zapisy nutowe ludowego repertuaru

-utwory w wersji audio do odsłuchania

-zbiór zdigitalizowanych fotografii z archiwów zespołów

  • powstaną też dostępne na wolnych licencjach materiały edukacyjne do prowadzenia zajęć z edukacji regionalnej o ruchu śpiewaczym z Zagłębia Dąbrowskiego. Będą to: scenariusze edukacyjna w formie graficznych kart pracy PDF oraz 5 lekcji on-line dla dzieci i młodzieży

I etap prac w okresie czerwiec-wrzesień obejmować będzie pracę indywidualną z zespołami w tym:

  • warsztaty on-line : spotkania z etnomuzykologiem i dyrygentem w czasie, których zostaną opracowane po 2 nowe utwory dla każdego zespołu

II etap w okresie sierpień-październik to tworzenie i opracowywanie materiałów na stronę internetową.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci

2020 NCK dofinans kulturawsieci rgb

 

 

 

 

 

 

PATRONAT:

Zbiorówka

 

 

 

 

 

 

Kontakt:

koordynator projektu - Agata Hofelmajer-Roś

32 267 22 59

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

promocja – Magdalena Hak

32 267 22 59

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres:

Gminny Ośrodek Kultury gminy Psary

ul. Zwycięstwa 2 a

42-575 Gródków

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!